Australija i Japan, inaÄe prijateljske i ekonomski snažno povezane zemlje, ukrstile su koplja oko lova na kitove pred MeÄ‘unarodnim sudom pravde u Hagu.
U toku je iznošenje argumenata i dokaza pred ovim sudom po optužnici koju je podnela Australija, a koja tereti Japan da sprovodi lov koji predstavlja kršenje međunarodnih sporazuma i ugrožava opstanak kitova u Južnom okeanu.
Australija je proglasila jedan deo voda u kojima se kreću japanski kitolovci svojom ekskluzivnom ekonomskom zonom, te je od 2008. godine poÄela da Å¡alje brodove Äiji je zadatak da nadgledaju aktivnosti japanskih kitolovaca u delu Južnog okeana koji je utoÄiÅ¡te kitova.
Ovi australijski izviÄ‘aÄi snimili su fotografije krvavih scena koje su izazvale revolt javnosti i uzburkale duhove meÄ‘u borcima za zaÅ¡titu životne sredine u Australiji i Novom Zelandu, kao ona na kojoj se vidi kako japanski kitolovac vuÄe leÅ¡eve majke i bebe kita.
Nezadovoljstvo javnog mnjenja u Australiji prisililo je vladu ove zemlje da podnese zahtev Međunarodnom sudu pravde za zaustavljanje lova na kitove u međunarodnim vodama u Južnom okeanu.
Australija je polovinom 2010. godine podnela tužbu MeÄ‘unarodnom sudu pravde tereteći Japan da zloupotrebljava kvote za lov u svrhe istraživanja i tvrdeći da nema razloga da se ovi gigantski morski sisari ubijaju da bi se prouÄavali, pogotovo Å¡to su japanski moreplovci u protekle nepune tri decenije već usmrtili oko 10.000 kitova i na taj naÄin ugrozili njihov opstanak.
Prema tvrÄ‘enju australijske strane, Japan je na taj naÄin prekrÅ¡io meÄ‘unarodni sporazum koji zabranjuje komercijalni lov i Konvenciju o meÄ‘unarodnoj trgovini ugroženim divljim vrstama flore i faune.
Naime, komisija zabranjuje svojim zemljama Älanicama lov u komercijalne svrhe, ali im dozvoljava lov u nauÄne svrhe, te dopuÅ¡ta lov u egzistencijalne svrhe domorodaÄkim zajednicama Äiji život tradicionalno u bitnoj meri zavisi od tog mesa, kao Å¡to su Inuiti (Eskimi) na Grenlandu i u Kanadi.
Sudsko sasluÅ¡anje u Hagu trajaće do 16. jula, a presuda 16 sudija meÄ‘unarodnog suda oÄekuje se u narednih Å¡est meseci.
Borci za kitove "Sea shepherd"