Nekada su mitovi zaista smešni, treba gledati na neke stvari i iz drugogo ugla!
Mit #1: Ronjenje je preopasno
Realnost: Postoje pravila i smernice u ronjenju koje je neophodno poÅ¡tovati kako bi se rizik od nezgode sveo na minimum. Ronjenje ima odliÄan bezbednosni rekord, a pravila se veoma lako primenjuju. StatistiÄki gledano, sigurno je koliko i kuglanje. Sve dok poÅ¡tujete smernice, VaÅ¡a želja za ronjenjem biće najopasniji deo VaÅ¡eg ronilaÄkog iskustva.
Mit #2: Teorija ronjenja je previše konfuzna
Realnost: Zapravo i nije. Ukoliko uzmete viÅ¡e tehniÄkih Äasova, može postati malo konfuzno, ali su to izborni Äasovi namenjeni onima koji su zainteresovani za pomeranje granica u ronjenju. Teorija ronjenja koja je neophodna za sertifikovanog Open Water ronioca, prvi sertifikat, nije uopÅ¡te komplikovana i postaje jasnija uz pojaÅ¡njenje instruktora.
Mit #3: Ronjenje je preskupo
Realnost: RonilaÄka oprema može biti popriliÄno skupa, ali je izuzetno dugotrajna. Prva oprema koju nabavite može da smanji VaÅ¡ buÄ‘elar, ali budite sigurni da i uz redovnu upotrebu, godinama nećete morati niÅ¡ta da kupujete od opreme. Kada uporedite cenu opreme i godine koriÅ¡tenja, shvatićete da zapravo nije uopÅ¡te skupa investicija.
Mit #4: Potrebna je veÄnost da se savlada
Realnost: Å to se tiÄe teorijskog dela, uÄenje i testiranje se može obaviti i online, željenim tempom. To može biti jedan dan ili cela nedelja, ukoliko ste ograniÄeni sa vremenom. Deo sa praktiÄnim ronjenjem traje 3 do 4 dana. I to je to. Možete roniti posle svega nedelju dana.
Mit #5: Životinje u okeanu su preopasne
Realnost: Ronioci putuju popriliÄno daleko u potrazi za ajkulama i ostalim morksim svetom koji ne-ronioci smatraju opasnim. Većina ronilaca je veoma uzbuÄ‘ena da vidi ajkule jer nije svakodnevnica sresti ih. Sve životinje bi trebalo tretirati sa poÅ¡tovanjem i kao ronilac morate razumeti da ste Vi ti koji zalaze u njihov svet i stoga morate prilagoditi svoje ponaÅ¡anje. NajÄešće podvodne povrede su nastale usled samoodbrane životinje. Pa Äak i tad, ozbiljne povrede nisu toliko Äeste. Dakle, ne ÄaÄkajte barakudu i neće Vas ujesti.
Mit #6: Previše opreme je potrebno kupiti
Realnost: Oprema može biti obeshrabrujući faktor, s obzirom da je za ronjenje nužno potrebna oprema. MeÄ‘utim, za sertifikovanog Open Water ronioca dovoljno je imati samo masku, peraja i disalicu. I to je sve. Sve ostalo se može iznajmiti kako za Äasove tako i za sve VaÅ¡e urone, ukoliko tako odluÄite. Stoga, iako ima puno opreme koja se može kupiti, Vi ne morate.
Mit #7: Morate biti mladi i u dobroj formi da biste ronili
Realnost: Svakako se nadam da nije tako jer ja nisam. Naravno, svaki sport je lakÅ¡i kad ste fiziÄki spremni, ali sve dok nemate nikakva zdrastvena ograniÄenja, možete se baciti na ronjenje bez da ste triatleta. Ukoliko se možete popeti uz par stepenika ili proÅ¡etate bez da se zadiÅ¡ete, bićete i dobar ronilac.
Mit #8: Morate biti profesionalan plivaÄ
Realnost: Zabluda. Osnovne plivaÄke veÅ¡tine su neophodne – da možete preplivati 200m i plutati na vodi 10 minuta. Ukoliko možete to da uradite, možete da ronite. Uostalom, koliko Äesto imate priliku da vidite video sa roniocima koji plivaju podvodni kraul ili plivaju agresivno? Poenta je u Å¡to manjoj potroÅ¡nji energije radi ostvarivanja ciljeva ronjenja.
Mit #9: Osećaćete se klaustrofobiÄno
Realnost: Razumljivo je da neko ko nikada nije probao da roni pretpostavlja da bi se osećao klaustrofobiÄno. MeÄ‘utim, ukoliko možete da u dogovoru sa instruktorom naterate sebe da probijete tu inicijalnu pretpostavku, shvatićete, kao i svi ronioci, da je plivanje pod vodom sa obezbeÄ‘enim vazduhom, zapravo veoma oslobaÄ‘ajuće iskustvo. Pod vodom možete raditi sve ono Å¡to na zemlji nikada niste ni sanjali da biste mogli. U stvari je ronjenje sve samo ne ograniÄavanje.
Mit #10: Morate da živite u blizini tropskih voda
Realnost: Ne roni se samo u tropskim vodama. Živimo na planeti koja je 75% pokrivena vodom. Jezera, reke i izvori su takoÄ‘e mesta gde se roni. Moguće je roniti i u kamenolomima i rudnicima Å¡irom sveta. I sve te lokacije predstavljaju jedinstveno ronilaÄko iskustvo. Neka najbolja mesta za ronjenje na svetu nisu u tropskim vodama uopÅ¡te, pogotovo Å¡to većina okeana nisu tropski.